Czwartek, 28 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Kariny, Lesława

Kopernikańska kula odzyskała dawny blask

2020-11-25 17:40:01 (ost. akt: 2020-11-25 17:43:53)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Zakończono prace renowacyjne tzw. Kuli Kopernika, pomnika postawionego prawie pół wieku temu na zboczu zamkowej góry w Kurzętniku. Betonowy monument był mocno nadgryziony „zębem czasu”.

Kula Kopernika to jeden z charakterystycznych elementów, który wpisał się w krajobraz Kurzętnika. Jest dobrze widoczna z drogi krajowej nr 15.

Pomnik poświęcony Mikołajowi Kopernikowi ustawiony został w 1973 roku, przy Szlaku Kopernikowskim, w 500. rocznicę urodzin astronoma. Jak mówią stare, historyczne zapisy, właśnie szlakiem przez Kurzętnik miał podróżować Mikołaj Kopernik z Torunia do zamku w Lubawie, gdzie zamieszkiwał Tiedemanem Giese, biskup chełmiński, z którym astronom się przyjaźnił. Tędy miał podróżować także do Olsztyna.

Zarówno sam pomnik, jak i jego otoczenie, wymagało gruntownej odnowy. Kula poszarzała, beton się kruszył, a w niektórych miejscach zaczęły pokazywać się pręty zbrojeniowe. Impulsem do rozpoczęcia renowacji pomnika był konkurs „Łączy nas turystyka”.

Pod koniec września tego roku gmina Kurzętnik podpisała z zarządem naszego województwa umowę o dofinansowanie projektu pn. „Śladami Kopernika – odnowienie pomnika poświęconego Mikołajowi Kopernikowi wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej w Kurzętniku”. Nasza gmina na ten cel pozyskała dofinansowanie w wysokości 15 tysięcy złotych — oblicza Wojciech Dereszewski, wójt kurzętnickiej gminy.

Całkowity koszty przedsięwzięcia wynosi 39 tysięcy złotych, z czego prawie 4,5 tysiąca złotych to wkład partnera, którym jest Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku, resztę środków wyłoży budżet gminy.

Przy okazji warto wspomnieć, że na parkingu obok pomnika powstało miejsce wypoczynku z kącikiem do segregacji odpadków.
Stanisław R. Ulatowski

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages