Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Śpiewali i rozmawiali po kaszubsku - Wieczór Kaszubski w Kurzętniku [ZDJĘCIA]

2020-08-04 18:52:02 (ost. akt: 2020-08-04 18:58:45)
Goście Wieczoru Kaszubskiego w Kurzętniku wesoło spędzili popołudnie

Goście Wieczoru Kaszubskiego w Kurzętniku wesoło spędzili popołudnie

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Kolejną plenerową imprezę zorganizowało w wakacje Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku. Był to Wieczór Kaszubski. Chętnych do skorzystania z zaproszenia nie brakowało. Czas minął szybko i przyjemnie.

Gościem spotkania był akordeonista i wokalista Łukasz Jung, rodowity Kaszub, członek zespołu folklorystycznego „Nadolanie” z Nadola. Na plac za centrum kultury przybyła liczna publiczność – mieszkańcy różnych miejscowości powiatu nowomiejskiego, którzy narzekali na brak wakacyjnych, plenerowych imprez w Nowym Mieście i powiecie.

Podczas Wieczoru Kaszubskiego można było posłuchać muzyki i opowieści prosto z Kaszub. Pan Łukasz śpiewał kaszubskie pieśni, mówił o kaszubskich zwyczajach i kształtach liter w alfabecie. Pokazał strój kaszubski i uczył kaszubskich słów. Zebrani grali na diabelskich skrzypcach czy burczybasie. Każdy obowiązkowo musiał zażyć tabaki, bo to jeden z najsłynniejszych kaszubskich zwyczajów. Pan Łukasz zaśpiewał też kaszubskie abecadło, czyli „Kaszubskie nuty”. Na koniec wszyscy śpiewali znane pieśni biesiadne.

Chętni piekli kiełbaski przy ognisku, a dzieci zaproszono do udziału w wodnej baloniadzie (siatkówka balonami z wodą) z nagrodami. Była też „wojna na balony”. Pogoda dopisała, wszyscy dobrze się bawili, miło i wesoło spędzili niedzielne popołudnie.

Grażyna Jonowska


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages