Wtorek, 10 grudnia 2019. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

Kilka tysięcy gości z różnych stron na dożynkach w Kącikach

2019-09-17 10:54:46 (ost. akt: 2019-09-17 16:21:52)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Tegoroczne święto chleba o wymiarze gminno-powiatowym i parafialnym gościło w niewielkich Kącikach. Impreza cieszyła się wielkim zainteresowaniem gości.

Role starostów tegorocznych dożynek powierzono Agnieszce Stępień i Franciszkowi Kozłowskiemu, mieszkańcom Kącików. Prowadzą oni rodzinne gospodarstwa rolne.
Dożynki to przede wszystkim uhonorowanie rolników za ich całoroczny, a właściwie wieloletni trud. Były więc okazją do wręczenia odznak „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród uhonorowanych znaleźli się: Ewa Piechocka z Kurzętnika, Henryk Ćwikliński z Tomaszewa, Stanisław Grabowski z Wielkich Bałówek, Józef Jarzębowski z Tereszewa, Wiesław Kastrau z Otręby, Wiesław Laskowski z Marzęcic, Józef Marchlewski z Sugajenka, Paweł Jakub Preus z Gwiździn, Paweł Robaczewski z Lorek, Janusz Robaczewski z Wawrowic i Julian Stasiuk z Kurzętnika.

Podczas uroczystości dożynkowej złożono gratulację państwu Dorocie i Karolowi Kania ze Szwarcenowa, którzy zdobyli tytuł Mistrza AgroLigii 2019 w ramach wojewódzkiego etapu konkursu. Tradycyjne Puchary Starosty za wybitne osiągnięcia w rozwoju rolnictwa i na rzecz rolnictwa otrzymali: Aneta i Marcin Kikul ze Świniarca, Maria i Mariusz Musiakowscy z Małych Bałówek, Ireneusz Ptaszyński z Gwiździn, Bartosz Wiśniewski z Piotrowic i Marian Zellma z Nowego Miasta.

Wójt gminy Kurzętnik postanowił uhonorować kilka osób statuetkami za aktywną pracę na rzecz społeczności lokalnej. Wyróżnienia otrzymały panie: Irena Knorps, Marianna Matuszewska, Teresa Ukomska, Janina Wyrostek i Eryka Ziółkowska (wszystkie z Kącików) oraz Daniela Zagórska z Tereszewa.

Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na rozstrzygnięcie konkursu wieńców dożynkowych sołectw z gminy Kurzętnik. Pierwszą lokatę przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Nielbarka, drugą otrzymało KGW z Szafarni, a trzecie KGW z Kącików. Tu trzeba zaznaczyć, ze konkurs powiatowy wieńców wygrało Ostaszewo przed Wonną i Nawrą. Było też wyróżnienie dla Nielbarka.
Podsumowano też konkurs VI Festiwalu Klusek i Makaronu. Tu rywalizację wygrało KGW z Nielbarka, przed Wielkimi Bałówkami i Brzoziem Lubawskim.

Miłym akcentem uroczystości było wręczenie przez marszałka województwa — Gustawa Marka Brzezina, pamiątkowego dzwonu na ręce Zbigniewa Ziejewskiego, prezesa przedsiębiorstwa rolnego Ziemar z okazji jubileuszu 25-lecia działalności gospodarstwa.

Przez miasteczko dożynkowe przewinęło się nawet kilka tysięcy gości. Przy wszystkich stoiskach kół gospodyń ustawiały się spore kolejki, by skosztować smakołyków przygotowanych przez mistrzynie doskonałej kuchni. Swoje umiejętności w przygotowywaniu swojskiego makaronu pokazali goście oficjalni imprezy — Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa i Zbigniew Ziejewski, prezes „Ziemaru” w Szwarcenowie, a ponadto Wojciech Dereszewski wójt kurzętnickiej gminy.

Wśród gości honorowych znalazł się Piotr Żuchowski, obecnie dyrektor Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, noszący tytuł Honorowego Obywatela Kurzętnika.
Bardzo chętnie wracam do Kurzętnika, nie tylko z powodu nadanego mi honorowego tytułu. Radomno to miejscowość skąd pochodzi rodzina mojej mamy i Lorki w gminie Grodziczno to strony dziadka. Babcia natomiast jest z Chrośla. Przyjeżdżam tu jak w rodzinne strony. Podziwiam organizację święta plonów w Kącikach, bowiem niewiele powiatów z Warmii i Mazur organizuje dożynki powiatowe. Imprezy takie robi się tylko w gminach, czego przykładem jest Iława. Dożynki powiatowe mają wyjątkowy wymiar — większy i szerszy, niż te gminne — uważa Piotr Żuchowski.

Oprawę artystyczną dożynek zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z GCK w Kurzętniku, zespoły Kurczaczki, Anibabki, a ponadto Don Vasyl Junior&Cygańskie Gwiazdy oraz zespół Playboys. Na koniec do zabawy pod chmurka przygrywał zespół Joker. ul
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages