Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Centrum Aktywności Lokalnej ruszyło w Wielkich Bałówkach

2019-03-05 14:38:53 (ost. akt: 2019-03-05 15:31:39)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Ten dzień na stałe zapisze się w historii wsi Wielkie Bałówki. W dawnej szkole pruskiej powstało miejsce dla wszystkich aktywnych mieszkańców regionu.

Los dawnych szkół wiejskich w naszym regionie był najczęściej smutny. Zabytkowe budynki budowane na przełomie XIX i XX wieku były sprzedawane na mieszkania. Niekontrolowane remonty, przeróbki lub zaniedbania zatarły urok dawnej architektury. Jednak jeśli udało się zachować te obiekty w rękach samorządów, nadarza się okazja do zachowania ich kolejnym pokoleniom.

Taka sztuka udała się gminie Kurzętnik. Władze za kwotę ponad 2,5 miliona złotych dawna szkoła w Wielkich Bałówkach przeszła olbrzymią metamorfozę. W jej odnowionych murach miejsce znalazło Centrum Aktywizacji Lokalnej. Placówka będzie prowadzić kursy i szkolenia dla osób wykluczonych zawodowo, zajmować się reintegracją i pomocą w wejściu na rynek pracy. W budynku znajdzie się także miejsce na spotkania integracyjne, warsztaty, wystawy i prelekcje dla wszystkich mieszkańców poszukujących ciekawych aktywności. Przystań będą mogły tam znaleźć organizacje pozarządowe działające w regionie.

Organizacją bezpośrednio odpowiedzialną za prowadzenie placówki będzie Lokalna Grupa Działania "Ziemia Lubawska", która przeniosła do Wielkich Bałówek swoją siedzibę z Kurzętnika. Jak deklaruje Agnieszka Stajszczak, prezes LGD, instytucja będzie działać dwukierunkowa. Poza aktywizacją mieszkańców gminy Kurzętnik, w dawnej szkole miejsce do zrealizowania swoich pomysłów znajdzie każda organizacja z terenu powiatu nowomiejskiego, gmin Rybno, Lubawa i tegoż miasta.

Podczas uroczystego otwarcia obiektu przygotowano bogatą prezentację dotyczącą historii szkoły z Wielkich Bałówek. Dla wyjątkowo licznych gości - mieszkańców wsi, dawnej kadry nauczycielskiej i samorządowców - przygotowano panel dyskusyjny, który poprowadziła Krystyna Klonowska, dawna dyrektor szkoły. Przypomniała ona m.in. postać Leona Pestki, pierwszego polskiego nauczyciela w Wielkich Bałówkach. Wystąpił także zespół AniBabki i uroczyście przecięto wstęgę.

— Jeszcze kilka lat temu zastanawialiśmy się czy sprzedać ten budynek. Teraz nie sprzedałbym go za 5 milionów złotych. To ma być centrum aktywności społecznej dla wszystkich mieszkańców regionu ziemi lubawskiej — mówił Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik.

mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages