Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

I Ogólnopolski Zjazd Prządek w Kaczym Bagnie

2019-02-05 11:29:46 (ost. akt: 2019-02-05 11:35:45)

Autor zdjęcia: Kacze Bagno

W najbliższy weekend 8 - 10 lutego w Kaczym Bagnie - Miejscu Inicjatyw Pozytywnych, odbędzie się I Ogólnopolski Zjazd Prządek. Uczestnicy spotkania to hobbyści starego rzemiosła, którzy w ramach kultywowania tradycji wykonują prace związane z produkcją przędzy, tak jak robiły to nasze babcie.

W weekend 8 – 10 lutego w Kaczym Bagnie – Miejscu Inicjatyw Pozytywnych odbędzie się I Ogólnopolski Zjazd Prządek. W naszą okolicę przyjadą pasjonaci gręplowania, czesania i kręcenia kołowrotkiem z całej Polski. W sobotę 9 lutego o godz. 15.30 rozpocznie się otwarte spotkanie z rękodzielnikami. Wstęp wolny. Organizatorzy zapraszają.

Praktykujący to rzemiosło, niezależni od płci, są nazywani prządkami. Zgodnie z tradycją, pozyskują materiały włókiennicze, które mogą być podchodzenia roślinnego lub odzwierzęcego. Następnie przygotowują je sortując, piorąc i wyczesując, aby na koniec ręcznie uprząść z nich nić. Przy tym ostatnim nieodzowne są narzędzia takie jak podstawowe wrzeciono czy bardziej zaawansowany i często bardziej zdobny kołowrotek.

Odbywający się w Kaczym Bagnie zjazd umożliwi wymianę doświadczeń oraz szersze poznaniu zagadnień związanych z tym rzemiosłem. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z narzędziami i materiałami używanymi do pracy. Spotkanie będzie oczywiście miało również aspekt integracyjny. Na co dzień grupy prządek rozrzucone są po całej Polsce i kontaktują się ze sobą za pomocą mediów społecznościowych w grupie „Klub Prządki”. Dzięki wydarzeniu, pasjonaci tego rzemiosła będą mogli spotkać się osobiście w jednym miejscu – tak jak kiedyś, podczas wspólnych „posiadów” przy pracy. Zima była najlepszą ku temu porą, by zejść się i w kolektywnej pracy wytwarzać potrzebne materiały do funkcjonowania gospodarstwa i dalszego tworzenia tradycji oraz rozwijania dziedzictwa kulturowego regionu.

Rzemiosło przędzenia ręcznego wymaga cierpliwości, budzi duże zrozumienie i szacunek dla materiału z którego wytwarza się przędze. Pozyskuje się ją i przetwarza z mozołem. Prace te budzą większą świadomość ekologiczną i skłaniają do refleksji nad materialnymi potrzebami jakie na co dzień odczuwamy. Fizyczna praca nad każdym z etapów zmusza do zwolnienia szaleńczego tempa w jakim żyjemy i pozwala czerpać ogrom satysfakcji z efektów każdego z etapów. Począwszy od pozyskania materiału do wytworzenia przędzy, a w końcu części ubioru czy elementu praktycznego i zdobieniowego, np. makaty, koca, utkańca.

Kacze Bagno - Miejsce Inicjatyw Pozytywnych organizując I Ogólnopolski Zjazd Prządek pragnie nagłośnić i spopularyzować dawne rzemiosła budząc nimi szersze zainteresowanie i przedstawienia ich jako sposób na atrakcyjne hobby. Ponad to, zainteresowanie rzemiosłami to idealny sposób na lepsze poznanie swojego regionu, a w końcu także samego siebie w umiejscowieniu tożsamości kulturowej. I Ogólnopolski Zjazd Prządek da możliwość utworzenie z tego otwartego spotkania dla wszystkich zainteresowanych może być pierwszym krokiem do zaktywizowania mieszkańców, a może i do pełnego powrotu do rzemiosł dawnych, których wytwory mogą stać się wysoko cenionymi produktami lokalnymi.a


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stańczyk #2676949 | 178.42.*.* 6 lut 2019 18:54

    A jak przyjedzie facet, to jak go nazwać? Prząd? Prządek?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages