Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Z Małych Bałówek do Szafarni nowym dywanikiem

2018-07-15 12:59:39 (ost. akt: 2018-07-15 13:04:53)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Już od kilku tygodni można korzystać z odnowionej drogi powiatowej pomiędzy Małymi Bałówkami i Szafarnią. Teraz odnowiony odcinek drogi powiatowej oficjalnie otwarto. Wyremontowano trochę ponad 5 kilometrów.

Każdy, kto poruszał się wspomnianym szlakiem komunikacyjnym, dobrze znał komfort jazdy po podziurawionej i pofałdowanej nawierzchni, a wiadomo, że jest to szlak obciążony ruchem lokalnym i turystycznym, chociażby z racji dojazdu na Pojezierze Brodnickie i licznych gospodarstw, żłobka, ośrodka zdrowia i szkoły. Nie było też roku, kiedy Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Szafarni nie wnioskowałoby o podjęcie kompleksowych działań, w szczególności na odcinku Tereszewo-Szafarnia. Teraz warunki podróżowania zmieniły się diametralnie. A jaki był zakres robot wykonanych na przebudowanym odcinku?
— Wyrównano nawierzchnię i wzmocniono ją 4-centymetrową warstwą wiążącą i o podobnej grubości warstwą ścieralną (oprócz odcinka Tereszewo-Szafarnia). Tam nawierzchnia została utrwalona powierzchniowo. W samej Szafarni drogę poszerzono do 5 metrów. We wsi przebudowano krzyżowanie z drogą gminną we współpracy z gminą Kurzętnik — wyjaśnia Joanna Robaczewska z Zarządu Dróg Powiatowych w Kurzętniku.

Ponadto w Tereszewie i Szafarni powstały chodniki, a istniejące przebudowano. Na przystankach autobusowych w Bałówkach i Tomaszewie wybudowano zatoki.
Koszt inwestycji oblicza się na 2,5 miliona złotych z czego prawie 64 procent dołożyła Unia Europejska. Pozostałymi kosztami podzieliły się powiat i gmina Kurzętnik. Wykonawcą inwestycji było przedsiębiorstwo drogowe z Brodnicy.

Nasza wieś obciążona jest sporym ruchem pojazdów — mieszkańców oraz turystów. Mamy w okolicy znany hotel i stadniny koni. Przemieszcza się tędy wiele wycieczek rowerowych. Długo czekaliśmy i wreszcie mamy odnowioną drogę — powiedziała Urszula Gurzyńska, szefowa KGW w Szafarni.

W okolicy pozostaje jeszcze jedna droga wymagająca gruntownej przebudowy. Jest to odcinek z Nielbarka do mostu na przepływie Jezioro Wielkie Partęczyny-Dębno.

Jak mówi Andrzej Ochlak, starosta nowomiejski, te prace planowane są na przyszły rok. Jednak, jak zaznacza starosta, zadanie to uzależnione jest jednak od pozyskania dofinansowania z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

W tym roku sporządzona zostanie dokumentacja i złożony będzie wniosek o wsparcie finansowe z tego programu. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie oceniony i uda się nam uzyskać dofinansowanie, to w przyszłym roku przystąpimy do przebudowy tej drogi — mówi starosta.

Czy remont wykonany będzie w jednym etapie, czy też zostanie rozłożone na dwa lata, zależne będzie od wysokości dofinansowania. Zakłada się, że wówczas w pierwszym etapie przebudowana zostanie droga od mostu przy Jeziorze Wielkie Partęczyny, przez Tereszewo, do skrzyżowania przy krzyżu. Drugi etap objąłby wówczas kontynuację tego odcinka przez Kąciki do Nielbarka, do zjazdu do strefę przemysłowej. ul

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ja #2537635 | 94.254.*.* 16 lip 2018 21:39

    oznakowanie wykonali niezgodnie z polskimi rozporządzeniami. Może korzystali z rosyjskich wytycznych. Ot cała Polska

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages