Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Kurzętnik i Grodziczno w jednym okręgu wyborczym?

2018-04-26 12:48:56 (ost. akt: 2018-04-26 13:18:08)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Zgodnie z zarządzeniem wojewody w powiatach woj. warmińsko - mazurskiego ma być 17 radnych. Ilość radnych z każdej gminy wynika z przelicznika. Ten jest niesprzyjający.

Ciekawie zapowiada się dzisiejsza sesja Rady Powiatu. Radni będą głosować absolutorium dla Zarządu. Zapewne pojawi się także kwestia okręgów wyborczych do Rady Powiatu w nadchodzących wyborach.

Zgodnie z narzuconym przez wojewodę przelicznikiem gminy Kurzętnik i Grodziczno muszą stanowić jeden okręg wyborczy, który wybierze 6 radnych. Wszystko dlatego że ilość mieszkańców powiatu dzieli się przez 17. W przypadku naszego powiatu jest to nieco ponad 2.500 mieszkańców na jednego radnego.

Następnie ilość mieszkańców poszczególnych gmin dzieli się przez tą liczbę i zaokrągla. Dodatkowo ilość radnych z jednego okręgu nie może być mniejsza niż 3. Problemem jest gmina Grodziczno, której wynik wyniósł 2,51. By dostosować się do wymagań komisji wyborczej, powiat zamierza utworzyć jeden okręg wyborczy z dwóch gmin, co da prawidłowe obliczenia statystyczne.

W ubiegłych wyborach z gmin Kurzętnik i Grodziczno do rady trafiło po 3 radnych. Pytanie, czy narzucone przez wojewodę rozwiązanie nie doprowadzi to do marginalizacji jednej z gmin? Będziemy opisywać sprawę w kolejnych wydaniach "Gazety Nowomiejskiej".

mzal

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages