środa, 19 grudnia 2018. Imieniny Beniaminy, Dariusza, Gabrieli

Drugie dno kurzętnickiego rynku

2017-11-08 09:30:33 (ost. akt: 2017-11-08 09:34:54)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Przez ponad tydzień trwały sondażowe wykopaliska archeologiczne na kurzętnickim rynku. Badania prowadzone przez brodnicką archeolog Natalię Grążawską przyniosły ciekawe informacje.

— Sondażowe badania archeologiczne w Kurzętniku przeprowadzono na zlecenie Gminy Kurzętnik. Badania poprzedzają planowaną na 2018 rok inwestycję rewitalizacji przestrzeni rynku. Najważniejsze dla archeologów było zadokumentowanie układu nawarstwień historycznych oraz próba odpowiedzenia na pytanie czy na kurzętnickim rynku stał kiedyś ratusz. Nie posiadamy zbyt dużo źródeł mówiących nam o tym jak w czasach choćby średniowiecznych wyglądała ta część tego ważnego wówczas ośrodka. Mamy tylko wzmiankę o istnieniu i obradach rady miejskiej wraz z burmistrzem. Musieli oni zapewne obradować w ratuszu. Podczas badań zarejestrowano poziom bruku (o jeszcze nie zinterpretowanym znaczeniu) chronologicznie związanego z funkcjonowaniem kurzętnickiego zamku. Zabytki luźne - ceramika i zabytki metalowe wraz z opracowaniem i interpretacją wyników badań zostaną opisane w formie sprawozdania i złożone w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków i w gminie — relacjonuje Natalia Grążawska, archeolog z Brodnicy.

Wykopaliska są przygotowaniami przed modernizacją przestrzeni kurzętnickiego rynku. Jak informuje Arkadiusz Zalewski z Urzędu Gminy w Kurzętniku, w przyszłym roku ma zostać przebudowane oświetlenie i ciągi piesze na rynku. Celem jest uatrakcyjnienie pamiętającego czasy krzyżackie centrum byłego miasteczka.
— Na historycznych zdjęciach widać, ze rynek miał spory spadek. Przez pokolenia próbowano go wyrównać, stąd tak gruba warstwa przykrywająca kamień. Wszyscy jesteśmy bardzo ciekawi pochodzenia bruku. Być może były tam ławy dla kupców lub wyszynk? Znaleziono tam m. in. kości zwierząt gospodarczych — mówi Zalewski.

mzal

Tekst ukazał się w wydaniu "Gazety Nowomiejskiej" z 3 listopada 2017 r.

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Puki #2369873 | 37.128.*.* 8 lis 2017 14:46

    Cudownie było by stworzyć w rynku fragmetkową chociaż by odkrywkę tego co jest pod spodem przykryć do jakimś przezroczystym tworzywem, tak by można chodzić o tym i wiedzieć co jest pod spodem, lub po prostu zajrzeć...

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages