Czwartek, 26 listopada 2020. Imieniny Leona, Leonarda, Lesławy

Jelonkiem do akcji. Przekazanie wozu bojowego w Nielbarku

2017-10-03 10:56:01 (ost. akt: 2017-10-03 11:21:50)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Trzy tygodnie temu druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Marzęcicach dostali nowy wóz bojowy. Swojego sprawdzonego Jelcza przekazali do jednostki w Nielbarku.

Uroczystość przekazania ciężkiego wozu pożarniczego rozpoczęła się od mszy św. w kościele pw. Jana Chrzciciela w Brzoziu Lubawskim, którą celebrował ks. kan. Bernard Zakrzewski. Następnie uroczysty orszak przeszedł przez Nielbark do świetlicy wiejskiej i remizy, przed którą odbyły się uroczystości. Nastąpiło przekazanie i poświęcenie auta, uhonorowanie darczyńców i gości. Wręczono także odznaczenia za wysługę lat. Na wyróżnienie zasługuje Zbigniew Zelma, który w OSP Nielbark służy od roku 1950.

Wyróżnieni strażacy, historia wozu bojowego i życzenia zebranych gości - o tym będzie można przeczytać w piątkowym wydaniu "Gazety Nowomiejskiej".


HISTORIA STRAŻY POŻARNEJ W NIELBARKU:
Początki straży pożarnej w sołectwie Nielbark sięgają okresu międzywojnia gdzie w majątku ziemskim Pana Żuralskiego znajdował się sprzęt pożarniczy. W 1945 mieszkańcy naszej wsi założyli Ochotniczą Straż Pożarną. Początkowo na wyposażeniu znajdowała się beczka przysposobiona do wozu konnego potocznie zwana kiwa.

Pierwszym krokiem milowym biorąc pod uwagę usprzętowienie jednostki było pozyskanie motopompy tzw. „200” w 1970. Rok później nasza młodzieżówka zajęła 1 miejsce w wojewódzkich zawodach pożarniczych. W 1975 oddano do użytku remizo – świetlicę, oraz pozyskano nowszą motopompę M-400. W 1980 przekazano motopompę PO-3. Kolejną motopompę PO-5 jednostka otrzymała w 1989. Obie Pompy służą do dnia dzisiejszego w ratownictwie i zawodach sportowo – pożarniczych.

Po długoletnich staraniach w 2008 roku przekazano naszej OSP lekki samochód pożarniczy marki Żuk, który w 2014 został zastąpiony VW transporterem. W 2016 roku miało miejsce uroczyste przekazanie sztandaru dla naszej jednostki. Na dzień dzisiejszy nasza jednostka posiada dwie Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, drużynę kobiecą oraz sportową sekcję piłki nożnej. W bieżącym roku nasza strażnica wzbogaciła się o sprzęt pożarniczy o sporej wartości. Wymienione została brama garażowa, oraz wstawiono dodatkowe drzwi zewnętrzne. Najnowszym elementem wyposażenia był montaż systemu powiadamiania selektywnego DSP.

Dzięki zgodnej współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich oraz Radą Sołecką organizujemy lub włączamy się w przedsięwzięcia na rzecz lokalnej społeczności. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej dzięki pozyskanym środkom finansowym od instytucji sprawujących nadzór nad jednostką oraz sponsorom pozyskuje sprzęt podnoszący wartość bojową OSP Nielbark.

Obecnie do Ochotniczej Straży Pożarnej należy 30 druhów.

mzal

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages