Czwartek, 21 stycznia 2021. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Zaszczep dziecko przeciwko pneumokokom

2017-07-12 11:45:06 (ost. akt: 2017-07-12 13:09:29)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Gmina Kurzętnik od kilku lat prowadzi program darmowych szczepień dzieci przeciwko pneumokokom. W Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku odbyło się spotkanie na temat profilaktyki wśród najmłodszych mieszkańców gminy. Było ono także ostatnią okazją do odbioru bezpłatnych zestawów badania raka piersi.

Podczas spotkania zastępczyni wójta Teresa Łątkowska zaprezentowała dotychczasowe osiągnięcia i założenia programu darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Dla osób urodzonych w 2017 roku te szczepienia są refundowane przez państwo, jednak wcześniejsze roczniki nie są wspierane przez władze krajowe. Gmina Kurzętnik planuje jednak dokończyć bezpłatne szczepienie wszystkich dzieci do czwartego roku życia, by wszystkie w 2018 były zabezpieczone przed tego typu bakteriami. W tym roku planowane jest zaszczepienie blisko 210 dzieci, a w 2018 280 dzieci. Dzieci są zaszczepiane nowoczesną szczepionką Prevenar 13. Szczepienia odbywają się w ośrodku zdrowia w Kurzętniku. Lekarstwo może też być dostarczone dla dzieci zarejestrowanych w Nowym Mieście.

Kolejno wystąpiły Krystyna Otrębska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Mieście oraz Ewa Świniarska, lekarz pediatra ze Szpitala Powiatowego w Iławie, które przedstawiły pozytywne skutki szczepień dla populacji. Dodatkowo doktor Świniarska odpowiedziała na pytania i wątpliwości związane ze szczepieniem alergików oraz opowiedziała o przypadkach ze swojej praktyki. Podkreślano zwłaszcza pozytywny wpływ szczepionek na zarażenia w środowisku rodzinnym, które są szczególnie groźne dla osób starszych. Świniarska poleciła także film "Szczepionki. Bać się czy kochać" , który w rzetelny sposób obala mity o spowodowanych szczepionkami zagrożeniach autyzmem czy pomysłach typu "ospa party".

Następnie przedstawiciele firmy Braster zaprezentowali swój innowacyjny pomysł na wykrywanie raka piersi. Gmina Kurzętnik w tym roku rozpoczęła program profilaktyki raka piersi, w ramach którego opłaca abonament za sto urządzeń marki Braster. Mieszkanki gminy Kurzętnik mogą samodzielnie i w domu korzystać z urządzenia. Zainteresowanie było bardzo duże. Są jeszcze wolne urządzenia, które można odebrać w urzędzie gminy. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.


mzal


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages