Czwartek, 19 lipca 2018. Imieniny Alfreny, Rufina, Wincentego

Kurzętnik w pierwszej setce gmin w kraju

2016-12-01 15:41:53 (ost. akt: 2016-12-02 14:37:39)

Autor zdjęcia: UG w Kurzętniku

Gmina Kurzętnik nie próżnuje i zabiega o kontakty także poza granicami kraju. Przy tym zajmuje wysoką pozycję w rankingu gmin kierujących się zrównoważonym rozwojem.

W ostatnich dniach wójt gminy Kurzętnik Wojciech Dereszewski odwiedził Warszawę oraz Kopenhagę w Danii w celu zaprezentowania samorządu, którym kieruje. Dereszewski brał udział w konferencji poświęconej współpracy samorządu terytorialnego i przedsiębiorców przy realizacji projektów energetycznych, którą zorganizował Parlamentarny Zespół Górnictwa i Energii. Pierwsza część konferencji dotyczyła projektów górniczych, zaś w drugiej części spotkania omówiono kwestie nowych projektów energetycznych. Prezentację o działaniach swojego samorządu pod kątem rozwoju efektywności energetycznej przedstawił Wójt Gminy Kurzętnik.

Kilka dni później Wojciech Dereszewski uczestniczył w organizowanej przez Ambasadę RP w Kopenhadze dwudniowej wizycie studyjnej w Danii poświęconej rozwijaniu i wdrażaniu zielonych technologii. Głównym celem przedsięwzięcia jest wykorzystanie bogatych doświadczeń duńskich przy projektach na poziomie lokalnym, w tym zapoznanie się z najlepszymi praktykami oraz uzyskanie wiedzy pozwalającej na przeniesienie duńskich doświadczeń na grunt polski.


Warto również wspomnieć, że wyłoniono laureatów tegorocznego rankingu Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Na 1563 gmin wiejskich w Polsce, Gmina Kurzętnik uplasowała się na 70. miejscu. Z województwa warmińsko-mazurskiego wyprzedziła nas jedynie Stawiguda, która zajęła 40. miejsce i gmina Elbląg, która jest na 64. pozycji.

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju ma na celu monitorowanie zrównoważonego rozwoju społeczno-ekonomicznego gmin i regionów jako jednostek samorządu terytorialnego oraz promocję rozwoju na bazie opracowanych wzorców. Ranking uwzględniający wszystkie polskie miasta i gminy, opracowywany jest na podstawie 15 wskaźników. Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

mzal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages