Poniedziałek, 26 października 2020. Imieniny Ewarysta, Lucyny, Lutosławy

Laureaci VIII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży w Płocku

2016-10-25 10:00:00 (ost. akt: 2016-10-24 16:10:33)

Autor zdjęcia: Archiwum szkoły

Dnia 20.10.2016 r. grupa laureatów z Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku VIII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży wyjechała wraz z opiekunem artystycznym swoich prac – panią mgr Magdaleną Kędziorską – do Płocka, gdzie w Ratuszu (dwupiętrowy budynek klasycystyczny z 1827 r.) odebrała osobiste gratulacje i miłe upominki od organizatorów konkursu.

Warto nadmienić, iż po raz drugi nasi uczniowie z TCPG (Technik Cyfrowych Procesów Graficznych) wzięli udział w VIII Ogólnopolskim Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki. W tegorocznej edycji konkursu uczestnicy mieli za zadanie stworzyć ilustrację do wiersza wybitnego artysty i płocczanina Stefana Themersona pt. O stole, który uciekł do lasu.

Prace naszych uczniów oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 13-16 lat oraz 17-19 lat. W ostatniej kategorii wiekowej nasi uczniowie zajęli całe podium. Warto przypomnieć, iż 2 lata temu po raz pierwszy startowaliśmy w Ogólnopolskim Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży i wówczas nasi uczniowie również zajęli I, II i III miejsce oraz zdobyli dwa wyróżnienia.

A oto nasi zwycięzcy z tegorocznej edycji konkursu:
w kategorii 17-19 lat:
Wiktoria Czajkowska – I miejsce
Emilia Szczawińska – II miejsce
Łukasz Banek – III miejsce
oraz w kategorii 13-16 lat:
Milena Kalinowska - II miejsce
Patryk Angowski – wyróżnienie

Po części oficjalnej młodzież miała okazję zwiedzić fragment Starego Miasta. Spacerując, mogliśmy podziwiać piękne, nadwiślańskie widoki w najszerszym biegu Wisły. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. Dom Darmstadt, LO im. Marsz. St. Małachowskiego (najstarsza nieprzerwanie istniejąca szkoła w Polsce od 1180r.), Sanktuarium Miłosierdzia Bożego (św. siostra Faustyna miała tam swoje pierwsze widzenie Jezusa), Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP oraz kilka pomników (np. pomnik Wacława Milke, założyciela najstarszego dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka im. Druha Wacława Milke”, pomnik Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej usytuowany na deptaku przed Muzeum Mazowieckim przy ulicy Tumskiej i in.).

Niewątpliwie perełką naszej wyprawy do Płocka było zwiedzanie Muzeum Mazowieckiego, które poszczycić się może największymi w Polsce zbiorami sztuki secesji oraz stale powiększającą się kolekcją art déco. Muzeum mieści się w secesyjnej kamienicy, której wnętrza zostały zaaranżowane według ówcześnie panującej mody. Podziwiać zatem mogliśmy wnętrza mieszczańskie (tu: jadalnię, pokój stołowy, bibliotekę, sypialnię 1 i sypialnię 2, salon 1 i salon 2, buduar i pokój dziecka oraz gabinet); galerie malarstwa i rzeźby (tu: prace m.in. takich twórcow jak: A. Jezierski, W. Wodzinowski, F. M. Wygrzywalski, J. Unierzyski, V. Hofmann, W. Weiss, J. Malczewski, Konstanty Laszczka i in.), sale rzemiosła artystycznego (tu: Biżuteria, metal, medalierstwo; Sala kolekcji szkła, Sala kolekcji ceramiki); wnętrza art déco. Niestety nie starczyło nam czasu, żeby obejrzeć wystawę X wieków Płocka. Być może za kolejne 2 lata uda nam się ponownie odwiedzić historyczną stolicę Mazowsza i ponownie zachwycić się jej piękną architekturą, sztuką i wszechpanującym życzliwym klimatem.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę instruktora plastyki - pani Anny Liśkiewicz, która po raz kolejny zorganizowała laureatom VIII Biennale Grafiki Dzieci i Młodzieży atrakcje umilające pobyt w Płocku. Jesteśmy pod wrażeniem miłej, rodzinnej atmosfery i staropolskiej gościnności płocczan.

Magdalena Kędziorska — ZSZ Kurzętnik


Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages