Mistrzostwa Polski w Kurzętniku z debiutami i niespodziankami

2016-05-23 16:36:38(ost. akt: 2016-05-24 11:22:35)
Sebastian Prokop podczas finałowego pojedynku z rywalem

Autor zdjęcia: Kasia Ochocka

W miniony weekend Kurzętnik stał się gospodarzem Mistrzostw Polski w Kickboxingu Seniorów, Kobiet i Weteranów w formułach pointfighting i light contact. Na maty weszli też kickboxerzy z KS Zamek Expom Kurzętnik i MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie.
W szranki stanęło 140 zawodników z 35 klubów z różnych zakątków Polski. Pierwszy dzień rywalizacji, sobota, wyłonił najlepszych specjalistów w pointfightingu. Z dobrym skutkiem rywalizował zawodnik z miejscowego klubu Piotr Kołakowski, który wywalczył srebrny krążek w kategorii wagowej – 84 kg.

Wybrano również najlepszych zawodników tej formuły, a zostali nimi Bartosz Baczyński z X Fight Piaseczno i Kamila Przysiężniak z UKS Dragon Gorzów Wielkopolski.

Podczas oficjalnego Otwarcia Mistrzostw Polski Gerard Zdziarski, wiceprezes PZKB, dokonał uroczystego odznaczenia brązowymi medalami za Zasługi i Promocję na Rzecz Polskiego Kickboxingu. Otrzymali je Wojciech Dereszewski, wójt gminy Kurzętnik, Andrzej Kowalczyk, działacz sportowy oraz wybitni kickboxerzy z Zamku — Wojciech Wiśniewski i Michał Szulwic. Leszek Jobs natomiast został odznaczony Złotym Medalem.

W drugi dzień zmagań na matach do walki ruszyli pozostali zawodnicy Zamku Expom Kurzętnik i MUKS Olimpia Nowe Miasto. Kolejny już raz z bardzo dobrej strony pokazał się Patryk Jankowski (kat. wag. – 74 kg, Olimpia). Trzeba zaznaczyć, że był to debiut Patryka w gronie seniorów, było to widoczne w pierwszej walce. Tam rzutem na taśmę w ostatnich sekundach przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Kolejne dwa pojedynki zwyciężył dość wyraźnie. Dopiero w półfinale uległ przeciwnikowi z Leszna. Brąz w debiucie na MP jest wielkim wydarzenie dla Patryka, któremu należą się słowa uznania.

Sebastian Prokop (Olimpia) i Damian Chiliński (Zamek) musieli stoczyć koleżeński bój o wejście do finału kategorii wag – 79 kg. Zwyciężył bardziej utytułowany i doświadczony Prokop, choć nie był to "spacerek". Damian postawił trudne warunki, a wynik do samego końca był niepewny. Obaj zawodnicy dali z siebie wszystko, co podobało się zgromadzonej publiczności.

W walce o złoty medal Sebastian Prokop nie sprostał przeciwnikowi z Piaseczna. Chociaż przez całą walkę napierał i wywierał presję na rywalu, to w tym dniu Łukasz Wichowski nie dał wydrzeć sobie zwycięstwa. Trzeba pochwalić Sebastiana za serducho do walki i upór w dążeniu do zwycięstwa.

Karolina Lewalska (+ 70 kg) — pierwsze miejsce, Sławomir Lange weteran (– 63 kg) — pierwsze miejsce.

Piotr Kołakowski i Wojciech Wiśniewski (obaj są podopiecznymi Leszka Jobsa) startowali w tej samej kategorii wagowej (– 84 kg). Po wygraniu walk eliminacyjnych musieli stoczyć bratobójczą walkę o miano najlepszego zawodnika w Polsce. Wygrał Wojtek, ale Piotr robił wszystko, co w jego mocy, aby zwyciężyć ten pojedynek. Kilka razy dał Wojtkowi odczuć, że powinien być czujnym i skoncentrowanym przez całe 3 rundy.

Największą niespodzianką całych mistrzostw była Monika Marchlewska (-65 kg), którą zmotywował do startu trener Leszek Jobs tylko na kilka dni przed zamknięciem zgłoszeń. Była w wysokiej formie i nie było przeciwwskazań, by nie mogła powalczyć o dobre miejsce. Po kilku latach przerwy Monika podjęła wyzwanie.

Po zdecydowanym zwycięstwie w walce o finał Monika stanęła w szranki z ubiegłoroczną Mistrzynią Polski. Cała walka toczyła się pod dyktando Moniki, choć przeciwniczka odgryzała się pojedynczymi akcjami nie mogąc znaleźć sposobu na dobrze dysponowaną tego dnia kickboxerkę z Zamku Kurzętnik.

Stało się Monika stanęła na najwyższym stopniu podium z pucharem i złotym medalem jako Mistrzyni Polski. Zawodniczka Zamku została doceniona również z innej strony — została najlepszą zawodniczką turnieju. Najlepszym seniorem został Adrian Durma z EKK Elbląg. Najlepszym klubem mistrzostw został X Fight Piaseczno, a na drugim miejscu uplasował się Zamek Expom Kurzętnik.