środa, 18 lipca 2018. Imieniny Kamila, Karoliny, Roberta

Głos z wybudowań — kurzętnickie wzgórza

2015-12-21 11:15:12 (ost. akt: 2015-12-21 11:37:35)

Autor zdjęcia: Marcin Zalewski

Dziś zapraszamy do lektury drugiej publikacji z cyklu "Głos z wybudowań", którego autorem jest Marcin Zalewski. Zachęcamy nie tylko do czytania, ale i komentowania prowadzącego do żywej dyskusji...

Kto z mieszkańców naszych okolic nigdy nie miał ochoty wspiąć się na kurzętnickie wzgórza, gdzie właśnie powstaje stok narciarski i objąć wzrokiem całą Dolinę Drwęcy? Po otwarciu obiektu mieszkańcy i, miejmy nadzieją, turyści będą mieli okazję przyjrzeć się jej w całej, zimowej okazałości. Co zobaczą?

Inwestycja w rekreacyjne sporty zimowe w Kurzętniku budzi nadzieję na rozwój unikatowej formy turystyki w naszym regionie oraz stworzenie nowych miejsc pracy w usługach. Turyści mieliby do nas przyjechać nie tylko dla orczyków, kasków i szalonych zjazdów. W rekreacji narciarskiej równie istotne jest otoczenie: widok, który rozpościera się przed zjazdowiczem. Sama inwestycja oczywiście zmieniła krajobraz łagodnych wzgórz, ale póki co, nie powinniśmy obawiać się domków zakopiańskich na ziemi lubawskiej. Skoro stanęliśmy już na szczycie to spójrzmy, co oferuje w kwestii krajobrazu zimowa panorama Doliny Drwęcy?

Rozpoczynając od lewej pierwszy zgrzyt: piękne wzgórze z ruinami zamku krzyżackiego w Kurzętniku, jednak zamiast ceglanej baszty widzimy stalową konstrukcję wieży telekomunikacyjnej. Przynajmniej bez problemu można wysłać smsa z urlopu. Przesuwając wzrok w prawo napotykamy rozległą plamę domków jednorodzinnych: każdy dach w innym stylu i kolorze, a nad całością unosi się delikatna, szara mgiełka smogu. Na szczęście my jesteśmy wysoko, tu bywa wietrznie.

Kolejny punkt zaczepienia oka to rozkopane dla pozyskania żwiru i piasku wzgórza pomiędzy Kurzętnikiem a Nowym Miastem: efektowne tło dla pięknie wijącej się i chronionej prawem krajobrazowym rzeki Drwęcy. Następnie docieramy do stolicy regionu: dwie wieże wystające znad niemalże krakowskiego smogu. Z oddali widok wielce efektowny. Mięśnie karku rozgrzane - możemy zjeżdżać!

Oczywiście poza tymi wadami uwarunkowania przyrodnicze doliny Drwęcy są fantastyczne, pytanie jednak co my z nimi robimy? Sens tego żartobliwego opisu jest następujący: żeby rozwijać region w równowadze pomiędzy inwestycjami, turystyką, a ochroną przyrody trzeba planować całościowo. Jeśli zmiany krajobrazu są konieczne - ukrywajmy je zasłoną drzew, nie kolorowych płotów. Budujmy domy mądrze, w odniesieniu do naszych chlubnych tradycji pomorskiej architektury.

Smog jest trudniejszym wyzwaniem, ale przemyślana i prowadzona wraz z mieszkańcami polityka może go pokonać. Podsumowując: niech narciarscy goście zobaczą, że umiemy mądrze gospodarować otoczeniem, a my sami spójrzmy świeżym okiem na nasz dom.

Marcin Zalewski
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kkk #1889037 | 217.99.*.* 23 gru 2015 09:21

  Co trzeba brać, żeby wierzyć w uruchomienie stoku narciarskiego nie w górach przy obecnych zimach. Już to widzę pewnie pociągnie z tydzień w styczniu, gdy jakiś się mróz pojawi z niedoświadczoną kadrą i obsługą urządzeń, niesprawdzonym sprzętem będzie bajka, a już obozy organizują itp. Ktoś ma wybujałą wyobraźnie. Mimo, że marzy mi się stok tak blisko domu to w to nie wierzę.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. oki #1887608 | 77.87.*.* 21 gru 2015 15:43

  Dorobią do herbu kogutowi kask gogle i narty !!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wyatt earp #1887488 | 46.112.*.* 21 gru 2015 13:45

  Zawsze mi się wydawało, że na górze to lubi stać kogut i piać z rana jak oparzony. Kurzętnik ma w herbie białego koguta, o czerwonym grzebieniu i podbródku, oraz złotym dziobie i łapach, stojącego na zielonej murawie, obróconego w prawą stronę. Góra tarczy jest niebieska. Herb ten został uzyskany około 1330 r..... Dlaczego więc Kurza Góra, a nie Kogucia Góra? Może dlatego, żeby spadać z kurki na pazurki?

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. oki #1887398 | 77.87.*.* 21 gru 2015 11:52

  O proszę typowy polak mądry po fakcie !!!!!!!!! Najłatwiej oceniać i paplać nie biorąc za nic odpowiedzialności ,a czym Ty palisz w piecu Panie Zalewski ??? Czy Twój dom jest perełką architektoniczną ??? Co zrobiłeś dla środowiska ??? Ten artykuł jest beznadziejny nic nie wnosi o niczym nie mówi i dotyka wielu spraw jednocześnie. Jeżeli chcesz zaistnieć w mediach są na to inne poważne wymagające rzetelnej pracy sposoby. Najwięcej zwykle mówią ci którzy nic nie robią taka Nowomiejska norma !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages