Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kurzętnik doczekał się festiwalu orkiestr i swojego marsza

2015-09-21 22:57:39 (ost. akt: 2015-09-21 23:36:39)
Wspólną próbę prowadzi Mariusz Brzezicki

Wspólną próbę prowadzi Mariusz Brzezicki

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

Miniona niedziela upłynęła w Kurzętniku pod znakiem prezentacji orkiestr dętych. W drugiej edycji Kurzętnickich Impresji Orkiestr Dętych wzięły udział zespoły z Lubawy, Chorzel, Dzietrzkowic oraz gospodarze.

Muzyczne spotkanie rozpoczęło się od wspólnej próby zespołów, którą poprowadził Mariusz Brzezicki, kapelmistrz orkiestry z Kurzętnika. Następnie kapele z muzyką przemaszerowały na rynek, gdzie nastąpiła prezentacja i odegranie po raz pierwszy utworu Marsz Kurzętnicki.

Potem na górze w amfiteatrze zamkowym pierwszy koncert dali gospodarze pod dyrekcją Mariusza Brzezickiego. Publiczność po koncercie nie puściła kapeli bez utworu na bis.
Drugi mini-koncert dała Miejska Orkiestra Dęta, działająca przy Ośrodku Upowszechniania Kultury w Chorzelach pod dyrekcją Sylwestra Stolarczyka. Zespół jest „młody”, lecz już jego obecny poziom rokuje szybki rozwój artystyczny. W tym przypadku również publiczność poprosiła o bis.

Lubawski zespół kierowany przez Mateusza Raczyńskiego, który wystąpił na przeglądzie liczy 30 instrumentalistów. Kapeli przy niektórych utworach towarzyszą mażoretki. Aplauz, jaki zgotowała Miejskiej Orkiestrze Dętej publiczność spowodował, że w prezencie były aż dwa bisy.

Na koniec prawdziwy spektakl muzyczno-taneczny zadedykowała publiczności Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzietrzkowicach. Zespół prowadzi Damian Janas. Z orkiestrą występuje grupa taneczna mażoretek, które dały barwny popis swoich umiejętności tanecznych, a nawet akrobatycznych.

Szef ośrodka kultury, Roman Lewicki postarał się, by kapele przybyłe na przegląd mogli usłyszeć parafianie z terenu gminy. Zespoły zagrały w kościołach Brzozia Lubawskiego, Mikołajek, Tereszewa i Kurzętnika.

INFORMACJE O WYSTĘPUJĄCYCH KAPELACH

*Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Kurzętnika działająca przy Gminnym Centrum Kultury.
Powstała w 2008 roku z inicjatywy obecnego dyrektora GCK Romana Lewickiego. Obecnie w skład orkiestry wchodzi 25 członków. Kapelmistrzem, instruktorem i dyrygentem jest Mariusz Brzezicki. Do orkiestry należy młodzież z terenu gminy Kurzętnik oraz powiatu Nowe Miasto Lubawskie. W repertuarze orkiestra posiada utwory religijne, patriotyczne, a także jak przystało na orkiestrę dętą — marsze, znane i lubiane standardy muzyki światowej. Zespół uświetnia imprezy lokalne, gminne, powiatowe, wojewódzkie, ogólnopolskie a nawet imprezy rangi międzynarodowej. Mówią o sobie bardzo skromie, że nie posiadają jeszcze na swoim koncie poważniejszych sukcesów ale uczestnictwo w orkiestrze jest bardzo ważnym ogniwem w wychowaniu i edukacji młodzieży. W sierpniu orkiestra na zaproszenie zaprzyjaźnionej i obecnej na imprezie orkiestry z Dzietrzkowic brała udział w Festiwalu Orkiestr Dętych „Lato na Marszową Nutę” w Dzietrzkowicach (woj.łódzkie), gdzie spotkała się z ogromnym uznaniem publiczności.

*Miejska Orkiestra Dęta z Lubawy
Zespół powstał 1 lutego 2000 roku. Od samego początku kapelmistrzem był Stefan Raczyński. Natomiast od roku 2012 dyrygentem oraz instruktorem orkiestry jest Mateusz Raczyński. W skład zespołu wchodzi 30 muzyków z terenu miasta i gminy Lubawa oraz 10 mażoretek które prowadzi i naucza Dorota Karbowska. Do ważniejszych osiągnięć orkiestry należą: II miejsce na wojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych w Lidzbarku Warmińskim w 2005 roku, III miejsce w 2007 oraz III miejsce na ogólnopolskim festiwalu orkiestr dętych w Rowach w 2012 roku. Orkiestra brała również udział w międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych w Bel MALEUTE w Niemczech w 2013 roku. Jednym z ostatnich ważniejszych osiągnięć orkiestry było zdobycie VII miejsca na międzynarodowym festiwalu orkiestr dętych w Heibendorfie w 2014 roku.

*Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Dzietrzkowicach.
Orkiestra w Dzietrzkowicach powstała prawdopodobnie na przełomie lat 70-80 dziewiętnastego wieku. Przez wiele lat zespół był Orkiestrą Parafialną. Brał udział w uroczystościach państwowych, kościelnych oraz świeckich. W okresie wojennym orkiestra była zmuszona zawiesić swoją działalność. Po zakończonych okupacji orkiestra wznowiła swoją działalność. Bierze czynny udział w życiu kulturalnym Dzietrzkowic i regionu. W 2010 roku z dalszego prowadzenia Orkiestry zrezygnował długoletni i kapelmistrz Józef Rybski. Od 1 grudnia 2010 roku, orkiestrę prowadzi Damian Janas. Z orkiestrą pracuje również instruktor, tamburmajor Konrad Grygowski. Orkiestra obecnie liczy 35 członków. Jest to głównie młodzież. Przy orkiestrze występuje grupa taneczna mażoretek, którą prowadzi Anna Gordon. Orkiestra z Dzietrzkowic organizuje kilkudniowe warsztaty turystyczno – muzyczne. Od dziewięciu lat organizuje spotkania muzyczne pod nazwą „Lato na marszową nutę” w których uczestniczy kilka orkiestr, które podczas występu, prezentują indywidualnie przygotowany program muzyczny.
Wyjazdy kapeli: w 2013 roku została zaproszona na Litwę na XI Festyn Kultury Polskiej „Znad Issy”, w 2013 uświetniła święto wina w Csongrad na Węgrzech, w 2014 roku w XVII przeglądzie Orkiestr Dętych w Psurowie orkiestra zajęła I miejsce, a w kategorii „Najlepszy Dyrygent” na pierwszym miejscu uplasował się kapelmistrz Damian Janas. Największym sukcesem jaki do tej pory osiągnęła orkiestra dęta Dzietrzkowice, jest zajęcie II miejsca w XXIII Regionalnym przeglądzie Orkiestr dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Polanicy Zdroju w 2014 roku, a tym samym została pierwszą orkiestrą w historii powiatu wieruszowskiego, której udało się uplasować na 15 pozycji w skali kraju.


*Młodzieżowa Miejska Orkiestra Dęta w Chorzelach.
Miejska Orkiestra Dęta w Chorzelach działa przy Ośrodku Upowszechniania Kultury w Chorzelach od października 2013 roku — zatem ma niespełna 2 lata. Powstała z inicjatywy burmistrza Beaty Szczepankowskiej oraz dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury Janusza Nidzgorskiego Kapelmistrzem i tamburmajorem jest Sylwester Stolarczyk. Orkiestra liczy 26 osób. Wiek muzyków jest zróżnicowany choć większość to młodzież i dzieci.
Repertuar orkiestry jest również zróżnicowany. Wykonują utwory marszowe, rozrywkowe oraz religijne. W ostatnim czasie Chorzelska orkiestra uświetniła takie uroczystości jak: Dożynki Gminne i Powiatowe, wszystkie uroczystości patriotyczne i kościelne oraz uroczystości związane z ich miastem i okolicą. Mówią o sobie, że są dumni i bardzo zadowoleni, że w tak krótkim czasie dzięki ciężkiej pracy i zdyscyplinowaniu udało im się przygotować szeroki repertuar i cieszą się dobrym brzmieniem.
Czytaj e-wydanie
Podziel się  informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie.   Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydanie
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkanka Nml #1820399 | 77.87.*.* 22 wrz 2015 21:42

  Szkoda ,że naszej Nowomiejskiej Orkiestry nie było prawdopodobnie coś nie zależy naszej władzy na rozwoju kultury naszego miasta.Ostatni występ pod Nawrą na pomniku całkiem udany więc co jest nie tak?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Obserwator #1820342 | 109.196.*.* 22 wrz 2015 20:47

   W tym artykule opisane są 4 orkiestry i na nich się skupmy! Cztery wspaniałe orkiestry - brawa należą się każdej! Bardzo ładny ten marsz kurzetnicki i bardzo udana impreza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Karolina #1820079 | 31.61.*.* 22 wrz 2015 16:08

   Już kiedyś pisałam że po odejsciu poprzedniego kapelmistrza orkiestra nie bedzie tak grała.Pròżno jej szukac na swietach koscielnych czy imprezach lokalnych.Była grupa marżonetek z pania Rymer na czele .A teraz co jest? To jest pytanie do naszych władz.Co sie stało z tak prężnie działajacą orkiestrą przy Mck-u.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. widz #1819946 | 109.196.*.* 22 wrz 2015 13:32

   Granie piękne ale gdzie Orkiestra z Nowego Miasta Lubawskiego ?czyżby jakieś niesnaski ?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Widz #1819894 | 83.1.*.* 22 wrz 2015 12:42

   Świetna impreza, piękne granie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages