Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Spotkanie z folklorem w amfiteatrze

2015-06-22 18:52:25 (ost. akt: 2015-06-22 18:56:41)
Anibabki podczas występu w amfiteatrze

Anibabki podczas występu w amfiteatrze

Autor zdjęcia: GCK

Dnia 21 czerwca kurzętnicki amfiteatr rozbrzmiał ludowymi przyśpiewkami i piosenkami. Po raz piąty odbył się Międzywojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych.

Przegląd kultywuje tradycje regionalne i prezentuje bogactwo kultury ludowej. Inicjatorem propagowania folkloru jest Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku.

Pasjonatów tradycji ludowej, jej wokalnego i wizualnego aspektu nie wystraszyły krople deszczu, a piękne, barwne stroje i wesołe przyśpiewki zachęciły do wspólnej zabawy. W przeglądzie zaprezentowało się dwanaście zespołów i kapel śpiewaczych z terenu Pomorza, Kujaw, Warmii, Mazur i Powiśla. W piątym przeglądzie wystąpiły: „Anibabki”, „Dybzaki”, „Bylebabki”, „Gosposie”, „Kruszynki”, „Powiślanki”, „Dąbrowa”, Klub Śpiewającego Seniora „Rakowianki”, „Wrzosy”, „Kurczaczki”, „Złoty Krąg” i „Józefinki”.

Licznie zgromadzona publiczność włączała się w regionalne aranżacje znanych melodii, podziwiała wirujące w tańcu kolorowe stroje będące wizytówką zespołów i popisy instrumentalne ludowych muzyków. Goście kurzętnickiego przeglądu wysłuchali pokaźnego zbioru melodii, przyśpiewek i obejrzeli tańce ludowe stanowiące dorobek artystyczny goszczących w Kurzętniku zespołów. Kultura ludowa łączy pokolenia, wśród zespołów byli młodzi adepci tradycji regionalnych, zaprezentowały się dwie grupy dziecięce: lokalne „Kurczaczki” i „Kruszynki”.

Wokalne występy miały charakter przeglądu, każdy z prezentujących się zespołów otrzymał pamiątkowa statuetkę i upominek. Nagrody wręczyli: dyrektor GCK w Kurzętniku- Roman Lewicki, zastępca wójta gminy Kurzętnik- Teresa Łątkowska i przewodniczący Rady Gminy- Zbigniew Lewicki.

GCK

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją:
Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz TUTAJ ".
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor HrywnaCzytaj e-wydaniePolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages