Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Skalna ekspozycja w Kurzętniku

2014-10-30 13:11:23 (ost. akt: 2014-10-30 13:26:09)
Moment otwarcia Lapidarium

Moment otwarcia Lapidarium

Autor zdjęcia: Arch. szkoły

W Zespole Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku powstało Lapidarium, w którym utworzono pomnik przyrody nazwany „Grupą trzech głazów narzutowych w Kurzętniku”.

Inicjatorką projektu budowy Lapidarium była Alicja Szarzyńska z Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, kierownik Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Oznaczeniem składu mineralnego eksponatów zajął się dr Piotr Ziółkowski, geolog z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Kurzętnickie Lapidarium zostało wpisane do Centralnego Rejestru Geostanowisk Polski przez Oddział Geologii Morza Państwowego Instytutu Geologicznego — PIB z siedzibą w Gdańsku. Warto dodać, że ze względu na jego umiejscowienie na terenie zabudowanym jest to ewenement w skali kraju.

Przedsięwzięcie wsparły miejscowe firmy, osoby prywatne, pomagali rodzice uczniów, nauczyciele, geolodzy z Wydziału Geologii UW, strażacy, rolnicy. Dzięki dużemu zaangażowaniu społeczności lokalnej udało się wybudować muzeum, które będzie inspiracją do poszerzania wiedzy z dziedziny geologii, geografii, przyrody. Koordynatorami projektu są Jacek Rydel i Marek Dziekoński.

Muzeum Skalne w Kurzętniku jest jednym z większych w Polsce. Występują tu „olbrzymy skalne”, którym nadano statut pomnika przyrody pn. „Grupa trzech głazów narzutowych w Kurzętniku ” i na cześć darczyńców nazwano imionami: Jan, Adam, Kazimierz. Podziwiać można również mniej wartościowe eksponaty — skały typu piroksenit, marmury, wapienie krynoidowe, porfiry, granity rapakivi, migmatyty, kwarcyty, dioryty, melafiry, gabra.

Skały te gromadzono przez wiele miesięcy, mają one niepowtarzalny charakter i cechuje je ciekawy skład petrograficzny, rzadko spotykany na terenie naszego kraju.
Zachęcamy do zwiedzania Lapidarium – eksponaty zostały oznaczone i sklasyfikowane, a opisy znajdują się na tablicach informacyjnych.

Zespół Szkół im W. Jagiełły w Kurzętniku
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages