Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

W Kurzętniku tworzą "skalne muzeum"

2014-06-02 09:46:00 (ost. akt: 2014-06-03 11:04:24)
Od lewej: Marek Dziekoński, Alicja Szarzyńska i pan Jacek podczas wstępnego rozpoznawania okazów skalnych na terenie Nielbarka

Od lewej: Marek Dziekoński, Alicja Szarzyńska i pan Jacek podczas wstępnego rozpoznawania okazów skalnych na terenie Nielbarka

Autor zdjęcia: Arch. J. Rydla

Marek Dziekoński i Jacek Rydel z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku realizują projekt budowy lapidarium.

Projekt jest finansowany z Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.

— Do pomocy w budowie naszego "muzeum skalnego" zadeklarowało się wiele firm i
 osób prywatnych, bez których nie udałoby się zorganizować tak dużego i bardzo kosztownego przedsięwzięcia. Pierwsze prace przygotowawcze już ruszyły. Kilkanaście dni poświęciliśmy na poszukiwaniu wybitnych, niespotykanych kolekcji skalnych, występujących głownie na terenie gminy Kurzętnik — relacjonuje pan Jacek.

Okazuje się, iż rozpoznania terenowe kurzętnickich nauczycieli zadziwiły również naukowców z Instytutu Geologicznego w Warszawie i Gdańsku.

— W rozpoznaniu terenowym pomaga nam pani Alicja Szarzyńska, kierownik OCEE w Olsztynie. 
Największe głazy (eratyki) - ok. 8 m obwodu i szacunkowo ok 15 ton – przewieziemy 7 czerwca. Około godziny 10.30 planujemy być przy szkole w Kurzętniku — mówi dalej Jacek Rydel.

Okazuje się, iż w tym przedsięwzięciu nie obejdzie się bez pomocy największego dźwigu z okolicy (z Iławy), trzech ciężarówek, eskorty policji i straży oraz towarzystwa geologów z Instytutu w Warszawie.

— Jak nam się uda przewieźć te okazy, to nasze lapidarium szkolne, pod względem wielkości i różnorodności okazów, będzie jednym z najbardziej okazałych w Polsce. Tylko czy wszystko się uda, czy ciężarówki i dźwig sobie poradzą? Nikt u nas takich ciężkich głazów nie przewoził, ludzie nie mają praktyki w tym zakresie i trochę się boją nam to przewozić. Miejmy nadzieję, że wszystko się uda — mówi pan Jacek.

Trzymamy kciuki za to przedsięwzięcie i życzymy powodzenia! opr. kajoo


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na http://nowemiasto.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pani #1468025 | 178.36.*.* 23 sie 2014 17:15

  Głupota ludzka nie zna granic.Szkoła lepiej się prezentowała z wysokimi iglakami niż z ogromnymi głazami.Zabrano miejsce i nic poza tym nie osiągnięto.Szkoda za poniesione koszty.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. samuel #1409802 | 83.94.*.* 4 cze 2014 09:36

  Projekt godny uwagi, zycze powodzenia i czekam na dalsze odslony.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #1409591 | 109.196.*.* 3 cze 2014 21:27

  Brawo Panowie i młodzieży. Ci wszyscy ludzie tam coś robią - a u nas jak ktoś coś robi to źle i w oczy kuje. Najlepiej takich obrażać, wyśmiać.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. przedszkolak #1409517 | 188.180.*.* 3 cze 2014 19:58

  Czy to zbieżność że ten sam ip komputera ma kolo i loko czemu ktoś może być tak wredny i zazdrosny, proponuje coś wymyśleć samemu a nie zazdrościć!!!! Dlatego Człowieczku jak obrażasz to chociaż postaraj się zmieniać komputery heheheh

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. przedszkolak #1409402 | 188.180.*.* 3 cze 2014 17:34

  No i znowu Jacek gdzie są inni nauczyciele, siedzą przed telewizorem i w czynie społecznym nic nie robią bo za to nie ma przecież pieniążków!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (11)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages