Piątek, 22 czerwca 2018. Imieniny Pauliny, Sabiny, Tomasza

Wspomnienia z malezyjskiego święta Thaipusam

2013-03-14 10:32:20 (ost. akt: 2013-03-14 11:41:44)
Świątynia boga Murugi — Arulmigu Balathandayuthapani w Malezji

Świątynia boga Murugi — Arulmigu Balathandayuthapani w Malezji

Autor zdjęcia: Jerzy Pater

Jerzy Pater z Tereszewa z małżonką wybrali się w długą podróż do ciepłych krajów. Na fotografiach uwiecznili obchody święta Thaipusam na wyspie Penang w Malezja i wysłali do nas swoje dzieła z opisem. Zapraszamy do galerii i lektury listu.

W Penangu mieszkają tu trzy grupy ludności: Malaje, Chińczycy i Hindusi (głównie z południowych stanów Indii). Za nimi "idą" trzy religie: islam - religia urzędowa, hinduizm i buddyzm.

Wszyscy żyją w zgodzie, obchodzą swoje święta — co prowadzi do częstych festiwali i okazji poznania różnych obyczajów. W sąsiednim sułtanacie wyznawany jest tylko islam — raz tam byliśmy.

Święto Thaipusam obchodzone jest głównie przez południowe Indie, stany Tamil Nadu i Kerala i przypada na dziesiąty miesiąc "Thai" Tamilskiego kalendarza.

W tym czasie na niebie pojawia się najjaśniejsza gwiazda — "Pusam" — stąd nazwa Thaipusam. Święto to jest obchodzone z okazji urodzin boga Muruga, najmłodszego syna boga Shivy i bogini Parvati.

Muruga otrzymał od matki ostrze włóczni, by pokonać złego demona Soorapadam'a. Dlatego też pątnicy na pamiątkę przebijają swoje ciało małymi lub dużymi
 ostrzami w kształcie takiej włóczni.

Głównym celem pielgrzymowania jest błaganie boga o spełnienie różnych życzeń, jak też podziękowanie za ich spełnienie w przeszłości. W tym celu kilka tygodni przed świętem ludzie poszczą, odmawiają sobie przyjemności np. jedzenia, czy snu i przygotowują się do bezbolesnego rytuału przekłuwania ciała hakami, prętami, itp. Na hakach wieszają bańki z mlekiem, które służą później do obmycia posągu boga Murugi.

Posąg jest przewożony na ogromnym 
wozie obitym srebrną blachą i ciągniętym przez parę wołów do świątyni Arulmigu Balathandayuthapani, która obecnie (po remoncie i rozbudowie) jest największą świątynią boga Murugi poza Indiami. Zbudowano ją na wzgórzu, ok. 10 km od stałego pobytu posążka boga.

Tam tez udają się niezliczone rzesze pątników i pielgrzymów. W tym roku przybyło ich ponad 1 milion z całego świata. Równolegle odbywają się uroczystości w Kuala Lumpur w grocie Bathu z udziałem 1,7 miliona osób.

Nie ma obowiązku religijnego przekłuwania ciała. Wystarczy donieść na szczyt świątynny (513 stopni, jak na zdjęciu) naczynie z mlekiem. Część pątników wnosi naczynie z mlekiem trzymanym na głowie. Jest to też poważne poświęcenie się, gdyż przejście kilku kilometrów z naczyniem pełnym mleka i podtrzymywanym rękoma jest trudne i bolesne.

Mleko to, po obmyciu posągu boga, spływa ze świątyni tworząc strumień (jak na zdjęciu). Tam też pielgrzymi otrzymują błogosławieństwo z rąk kapłanów. Część pątników goli 
głowy i smaruje je żółtą glinką i ubiera się w żółte wdzianka.


Pątnicy, którzy doszli do świątyni na wzgórzu, są też uwalniani przez kapłanów z haków wbitych w ciało i smarowani gorącym popiołem. Po otworach nie pozostają blizny ani rany.


Organizacja trzydniowego święta jest doskonała. Ponad 1000 stanowisk wzdłuż trasy przejścia pielgrzymów. Namioty dla odpoczynku strudzonych. Co chwilę stoisko z darmowym jedzeniem i piciem. Upał ponad 35 st. C. Służby porządkowe sprzątają bez przerwy. Krótko mówiąc — jest czysto, świątecznie, sympatycznie.

Jerzy Pater

Ostrzegamy! Niektóre zdjęcia mogą być dla niektórych osób szokujące!
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ania #1026078 | 83.8.*.* 17 mar 2013 14:52

  to po co ty mieszkasz w tereszewie wyprowadz sie i bedziemy mieli spokój od takich ludzi ty sie chwalisz czy co bo nie rozumie takich ludzi jeszcze raz zegnam z tereszewa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ona #1025936 | 82.160.*.* 17 mar 2013 11:41

  arcyciekawy artykuł dla setek bezrobotnych z powiatu nowomiejskiego....niczym Klan albo M jak Milośc....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. rad #1025919 | 83.8.*.* 17 mar 2013 11:25

  pilnuj lepirj swojej obory

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. rea #1025916 | 83.8.*.* 17 mar 2013 11:24

  a mnie gówno obchodzi gdzie ty jezdzisz daj lepiej na biednych mazurom i innym rodzinom patologicznym z tereszewa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages